Festival Soláň 2012 nabídne tři dny plné folkloru

07. 08. 2012 | † 21. 03. 2015 | kód autora: OsV

Festival Soláň 2012 nabídne tři dny plné folkloru

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Autor: DENÍK/archiv

dnes 17:21

Soláň, Velké Karlovice – Pátý ročník folklorního festivalu Soláň 2012 se uskuteční nadcházející sobotu a neděli ve Velkých Karlovicích a v přírodním amfiteátru na Soláni.

 

Diváci se mohou těšit na dva dny naplněné ukázkami lidových tradic, písní a tanců, řemesel i krajových specialit.

Festival si za předcházející ročníky vydobyl pevné místo mezi nejvýznamnějšími folklorními událostmi na Valašsku. Letos se jej kromě regionálních souborů zúčastní také hosté ze Slovenska a Polska.

Sobotní program festivalu začíná v 10 hodin na Soláni před informačním centrem Zvonice koncertem cimbálové muziky Kotár z Rožnova. "Zároveň zahájíme lidový a řemeslný jarmark, kde budou regionální řemeslníci předvádět svůj um v Učednické dílně tradičních rukodělných prací," přiblížila Jana Böllerová ze Sdružení pro rozvoj Soláně.

Od třinácti hodin se program přesune do nedalekého přírodního amfiteátru na hlavní scénu. "Nejprve vzdáme poctu zesnulému folkloristovi Janu Rokytovi staršímu v pořadu s názvem Písničky od tří řek," uvedla Jana Böllerová. Odpoledne se dále představí odzemkáři a soubory z Valašska, jižní Moravy, Slovenska a Polska. Nebude chybět Valašský sbor portášský z Valašské Bystřice.

Večerní galaprogram nabídne finále soutěže o nejlepšího tanečníka mužského valašského tance odzemku a společný pořad všech účinkujících souborů včetně lidové zábavy.

V neděli se festivalové dění přesune do Velkých Karlovic. Celodenní program zahájí mše svatá v karlovském kostele s folklórním souborem Górole. Hodinu a půl po poledni pak projde krojovaný průvod folklórních souborů od obecního úřadu ke Karlovskému muzeu.

Odpoledne se v Amfiteátru u karlovského muzea představí seniorské soubory v pořadu Nositelé tradic. Tradiční regionální tance zhlédnou diváci v pořadu O odzemku a obuškovém "Večerním závěrečným pořadem V Karlovicách tam je dobře dvoudenní festival vyvrcholí," doplnila Jana Böllerová.

Kromě tanečních a hudebních vystoupení mohou zájemci navštívit soláňskou Zvonici, kde je k vidění stálá expozice valašských malířů Františka Podešvy, Aloise Schneiderky, Jana Kobzáně a Karla Hofmana. Pokračuje také 13. ročník výstavy Malířské cesty kolem Soláně, Joža Uprka a jízda králů v tvorbě moravských malířů.

Folklorní festival Soláň 2012 se koná v přírodním amfiteátru na Soláni a ve Velkých Karlovicích v sobotu a neděli 11. a 12. srpna 2012.

Autor: Michal Burda


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.