Rozhlédni se, člověče

27. 02. 2012 | † 21. 03. 2015 | kód autora: OsV

Rozhlédni se, člověče

Od skalních vyhlídek k architektonickým dílům

Doba, kdy rozhledny byly zapomenutými stavbami bez historie, je již minulostí. Dvousetleté dějiny rozhleden v našich zemích mapuje kniha Rozhledny Čech, Moravy a Slezska a Rozhledny na prahu 21. století, jejichž autorem je Jan Nouza (spoluautor tohoto televizního cyklu).

Turistům slouží také tématické mapy Rozhledny ČR, na nichž lze nalézt polohu a podobu všech existujících staveb.

Rozhlednoví nadšenci mohou soutěžit o odznak Rozhledník, který lze získat za návštěvu alespoň třiceti vyhlídkových staveb.

Po roce 1999 také došlo k velkému obratu v zastoupení různých stavebních typů rozhleden. Nejvíce nově stavěných rozhleden je z kovu (jedná se většinou o kombinované telekomunikační a vyhlídkové věže). Druhým nejvíce zastoupeným typem jsou relativně jednoduché a investičně nenáročné dřevěné rozhledny, jako je např. "vinařská rozhledna" v Bořeticích na Břeclavsku.

Pro úplnost dodejme, že rozhledna na Chlumu, z níž pan Munzar ukazoval místo krvavé bitvy u Hradce, byla v roce 1999 stržena. Na jejím místě nyní stojí moderní telekomunikační a vyhlídková věž.

Klikněte pro větší obrázekRozhledna na Babím Lomu u Brna je postavena na skalnatém ostrohu.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1003541793-rozhledni-se-clovece/299327275720003-od-skalnich-vyhlidek-k-architektonickym-dilum/


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.